Varné sklo

Podívejme se nyní na druh skla, který se zcela jistě nachází i ve vaší domácnosti. Možná o něm víte, možná ne. Varné sklo má nejen v naší zemi bohatou historii a pestrou škálu využití najde nejen v domácnostech. Díky své odolnosti vůči vysokým teplotám najde uplatnění v našich kuchyních, ale také v laboratořích nebo průmyslových závodech.

Rovněž známé jako borosilikátové sklo

Varné sklo se vyznačuje vysokou odolností vůči extrémním teplotám a typicky se z něho vyrábí skleněné konvice na čaj, skleněné pekáče, formy na pečení, skleněné džbány na čaj a další produkty, u kterých se předpokládá styk s horkou vodou, případně se využívají na pečení nebo vaření.

Varné sklo má v naší zemi bohatou historii

Předním výrobcem varného skla v České republice je značka SIMAX, která má svou vlastní unikátní patentovanou technologii. Historie skláren Kavalier (nyní Kavalierglass) sahá více než 180 let do minulosti. Rodina Kavalírů vyráběla v Posázaví (zejména oblast kolem obce Sázava) různé druhy sklářských výrobků pro domácí využití. Po převratu a znárodnění skláren se postupně výroba zautomatizovala. Nejprve vzniklo unikátní sklo SIAL, které však dlouhodobě neobstálo. Nahradilo ho až varné sklo SIMAX, které se na automatizovaných linkách vyrábí dodnes.