České sklo

BOHATÁ HISTORIE A TRADICE

 

Historicky byly české země již během 13. a 14. století centrem sklářské výroby. Nedalo se tehdy samozřejmě mluvit o klasickém průmyslu, jak ho známe z moderní historie. Přesto už tehdy bylo sklo považováno za symbol lepšího, kvalitnějšího života – mělo význam především při zasklívání okenních otvorů honosných staveb, výrobě šperků a dekorací. Postupem času si sklo díky své povaze získávalo stále širší využití. Během 17. století a 18. století již vznikaly sklárny, na jejichž tradici mají dnes stále existující podniky přímou návaznost. Bohatě se sklářský průmysl rozvíjel v severních Čechách a na Šumavě, zejména kvůli nalezištím sklářských písků a hustých lesů, jejichž dřevo sloužilo jako palivo pro sklářské pece. Díky bohatým lesním porostům se sklářský průmysl později rozvinul například i v Posázaví, kde právě řeka Sázava sloužila ke splavování dřeva, které bylo rovněž palivem pro místní sklárny.

                      

  

NÁRODNÍ KŘIŠŤÁLOVÝ POKLAD

České sklářství je jedním z několika oborů, na které může být každý Čech právem hrdý. V posledních staletích si získalo české sklo světový věhlas, řada českých skláren jsou držiteli mnoha prestižních designových cen a řady unikátních patentů. Sklárny BOMMA se např. ve spolupráci se sklárnami Kavalierglass dostaly do Guinessovy knihy rekordů za největší vyrobenou lahev na whiskey. A to je jen jeden z několika světových úspěchů českých sklářů. Nebuďme lhostejní k bohatému dědictví našich předků, které sahá až do 13. století a pojďme světu ukázat, že i ve 21. století má české sklo své místo jen a pouze na vrcholu.

KVALITA

 Nejen design, ale i složení skloviny každého produktu je nesmírně důležité. Čeští výrobci historicky vždy dbali na kvalitu a odolnost skloviny a využívali nejnovějších poznatků, aby dosáhli co nejlepších vlastností. Ale skloviny se složením napříč výrobci liší. Jako příklad můžeme uvést skloviny s příměsí titanu nebo borosilikátových skel odolných vůči extrémním teplotám.

MODERNÍ TECHNOLOGIE I RUČNÍ VÝROBA 

I když dnes řada větších skláren používá automatizovanou výrobu, v naší nabídce naleznete i ručně zpracované kusy. Výrobky, které jsou dílem kvalitní ruční práce, jsou označeny odznakem Ruční výroba. Ať už se ale jedná o automatizovanou sériovou výrobu nebo ruční zpracování, věřte, že se nejedná o žádné bezduché rychlokvašky.

OD MAGMATU KE KLENOTU

 

Jedním z důvodů, proč se sklářskému průmyslu v naších zemích tolik dařilo, jsou bohatá naleziště sklářských písků, především na Českolipsku, v Krušných horách a na Šumavě. Většina tradičních českých výrobců používá sklářské písky vytěžené na území České republiky dodnes. Proto si můžete být jisti, že vaše křišťálové klenoty budou i ve svém DNA ryze české. U vybraných produktů pak poskytujeme informaci i o konkrétním původu sklářských písků. Protože tam, kde ještě před miliardou let bublala vroucí láva, nachází se dnes bohatá uložiště sklářských písků, které jsou esenciálním materiálem k výrobě sklářských produktů.