Sklárny Kavalierglass Sázava

Sázavské sklárny Kavalierglass jsou předním evropským výrobcem borosilikátového skla a navazují na více než 180 letou tradici. Nabízí velmi široký sortiment varného skla pro domácnost, ale i průmyslového, laboratorního a technického skla. Výrobky jsou pak distribuovány pod obchodními značkami SIMAX® a Kavalier®. 
Kavalierglass jsou největším výrobcem borosilikátového skla na světě a své výrobky distribuuje do 90 zemí. Tavící kapacita za den přesahuje 220 tun skloviny.
Sklárny poskytují vysokou kvalitu svých výrobků, o čemž svědčí i desetiletá garance většiny sortimentu při standardním používání. 

Kavalíři z Posázaví

První zmínky o sklářských hutích v Posázaví můžeme nalézt již v 17. století. Místní houštiny poskytovaly dostatek dřeva jako palivo do sklářských pecí a tak není divu, že se podél řeky Sázavy sklářskému průmyslu velice dařilo. První huť rodiny Kavalierů (tehdy ještě Kavalírů) spustila výrobu 5. června 1837. Výrobky značky Kavalier postupně nabývaly světového věhlasu. Dokonce takového, že se Josef Kavalír ke konci 19. století rozhodl změnit jméno na mezinárodně znějící Kavalier, které známe dnes. Jak se od Františka Kavaliera (původního zakladatele) v rodině řemeslo postupně dědilo, vznikaly další hutě. Většinu z nich můžeme nalézt v Sázavě a okolí dodnes, většinou už ale slouží k jiným účelům. Z původní hutě František dokonce vzniklo Centrum sklářského umění přístupné veřejnosti. Rodina Kavalierů se také začátkem 20. století zasadila o výstavbu železnice, kterou dnes známe jako Posázavský Pacifik. Nutno dodat, že navzdory složitým terénním podmínkám v údolí řeky Sázavy trvala samotná výstavba úseku do Kácova pouhé dva roky!

                              

Vstříc moderním technologiím

V průběhu 20. století postupně přešlo vlastnictví skláren od rodiny Kavalierů k jiným vlastníkům a po osvobození Československa byly sklárny znárodněny. Následovala rozsáhlá modernizace a rozšíření skláren do podoby, jakou ji známe dnes. Postupně byla zavedena automatizovaná výroba a elektrické tavení skla.

Zrodil se SIMAX 

Během rozsáhlé modernizace vyvinul RNDr. M. B. Volf novou generaci borosilikátových skel SIAL a SIMAX, které byly srovnatelné se světovou konkurencí. Právě SIMAX byl důvodem přechodu na elektrické tavící pece, protože s tehdejší technikou ho možné utavit nebylo. Narozdíl od využití lehkých topných olejů nebo zemního plynu měly elektrické pece už tehdy razantně menší dopad na životní prostředí. 

              

SIMAX dnes

Výrobky ze skloviny SIMAX si v průběhu let získávaly stále lepší pověst. To je také důvodem, proč se tato sklovina používá dodnes. Díky své odolnosti vůči vysokým i extrémně nízkým teplotám a výborné kvalitě dokáže poskytnout řady výrobků, které najdou praktické využití jak v domácnostech, tak i v průmyslových oblastech. Více se o sklovině SIMAX můžete dozvědět zde. >
  
I když je dnes převážná část sortimentu ze skloviny SIMAX vyráběna automatizovaně, lze narazit i na výrobky s podílem ruční práce. Jedná se například o větší výrobky s úchytem (džbány a konvice). Sklárny jsou zároveň jedním z posledních producentů, který je schopen vyrobit konvici s trubicovou nálevkou.