Pojďme psát příběh českého sklářství

V dávných časech, kdy naší krajinu protínaly prašné kupecké cesty a v přírodě byl slyšet kromě zpěvu ptáků jen klapot mlýnských kol a rachot koňských povozů, vykukovaly napříč dědinou malé manufaktury tavící jakousi záhadnou hmotu v průhledné, velice pevné a zároveň křehké výrobky. První české sklárny zažehly tradici umění, jehož mistři předávali své poznatky dalším generacím. Sklářské rody kočovaly napříč naší krajinou. Tavba skla si žádala velkou spotřebu dřeva, a tak okolní lesy kolem každé sklárny přišly zavděk. O železnici se tehdejším sklářům mohlo nechat jen zdát. Jen co dřevo ve svém okolí vytěžili, přesunuli se zase o špacír dál. 

Těžká práce

Kdyby si většina tehdejších vesničanů a měšťanů mohla chodit na vycházky s cestovními lahvemi s filtračním sítem, o víkendech vypnout a popíjet skleněným brčkem ledové drinky z dvoustěnných sklenek nebo si doma vystavit minimalistickou vázu jen proto, že je zkrátka pěkná, většina z nich by to brala jako dar z nebe. Ale tehdejší doba byla jiná, extrémně náročná. Práce byla součástí lidského života od rána do večera, den co den. O sklářské práci ani nemluvě. Aby byli skláři schopni uživit své početné rodiny, museli se celé dny vystavovat extrémním teplotám žhnoucích pecí a tuto nesnesitelnou robotu přetavit v nádhernou a jemnou sklářskou práci.

Mít to pevně v rukách

Nic však netrvá věčně a jednoho dne se mezi malebnými kopečky poprvé ozval zvuk píšťaly parního vlaku. S rozmachem průmyslu se mohly sklárny usadit na jednom místě a všechny potřebné suroviny si konečně poprvé v historii nechat dovést. Výrobní postupy a technologie se nezastavitelně zlepšovaly. České sklo stále více a více utvrzovalo svůj světový věhlas, který zaslouženě získalo díky kvalitě a atraktivnímu designu. Některé ze skláren posunuly výrobu na novou úroveň díky jednomu z nejvýznamnějších milníků - automatizované výrobě. Všechna produkce už tak nebyla výhradně v rukách sklářů, ale vůbec poprvé jsme mohli sledovat zcela identické sklenky vyjíždějící na pásu vedle sebe. 

Budoucnost je taková, jakou si ji uděláme

Byla to dlouhá a náročná cesta. Příběh plný těžké dřiny a jemného umění. Výstupů na výsluní i pádů. Jedno je ale jisté. Tenhle příběh rozhodně nekončí! I v době virtuální reality, dronů, 3D tisku, umělé inteligence a internetu věcí má české sklo své místo. A co je hlavní, právě díky nejnovějším technologiím můžeme české sklo posunout na další úroveň, o které se nám nikdy ani nesnilo. Jen si představte, že si chcete vybavit svůj krásný nový byt kvalitním českých sklem. Není nic jednoduššího, než na pár kliků vybrat ten nejlepší design, upravit si výrobek podle sebe, poté si ho prohlédnout ze všech stran pomocí rozšířené a virtuální reality. O několik málo chvil později už vám danou zásilku doručuje autonomní vozidlo nebo dron. Bez jediného poškození. Víme, k většině těch věcí je ještě dlouhá cesta, zatím jsme pouhý e-shop. Ale někde se začít musí. Pojďte společně s námi dále psát úžasný příběh českého sklářství!