Glasino certifikáty

U každého výrobku vystaveného na Glasino.cz můžete pomocí certifikátů zjistit, v čem daný výrobek vyniká. Není zkrátka sklo jako sklo. Prozkoumejte níže, jaké všechny certifikáty můžete u jednotlivých výrobků najít a v čem spočívají jejich přednosti.

Druh výroby

unikát

Pokud některý výrobek obsahuje tento certifikát, znamená to, že je od daného umělce nebo jiného výrobce vyroben jen jediný kus na světě s danými parametry. 

kusová výroba

Výrobky s tímto certifikátem jsou vyráběny většinou na zakázku a ve velmi malém množství. Pokud se rádi obklopujete skutečně originálními věcmi, na certifikát Kusová výroba se rozhodně zaměřte. :)

limitovaná série

Tento certifikát zajišťuje, že se daného výrobku vyprodukovalo jen určité množství kusů a s danými parametry další série nebudou následovat. Počet kusů v sérii je vždy uveden v odznaku certifikátu. 

Technologie výroby

vyrobeno technologií 3D tisku

Kombinace skla a 3D tisku dokáže nabídnout neotřelá originální díla. Pokud výrobek obsahuje tento certifikát, znamená to, že jsou některé jeho části vyrobeny s pomocí 3D tisku. V současné době je 3D tisk používán spíše pro materiály, se kterými je posléze skleněná část zkombinována.

ručně dodělávané prvky

I přesto, že je v dnešní době řada sklářských výrobků produkována ručně s využitím automatizovaných linek, najdou se i výrobky, u kterých je potřeba některé prvky stále dokončovat ručně. Řadu úkonů zkrátka není možné tvořit strojově, proto je i v dnešní době sklářská ruční práce velice ceněná i u sériově vyráběných produktů.

Možnosti použití

Garance použití od -40°C do 300°C

Sklářské výrobky z varného skla se zpravidla vyznačují vysokou odolností vůči extrémním teplotám. Pokud tedy výrobek z varného skla obsahuje tento certifikát, je garantováno, že při běžném používání vydrží rozmezí zmíněných teplot. Pozor ovšem na velké teplotní šoky. Vždy je potřeba dodržovat zásadu postupného ochlazování. 

Lze mýt v automatické myčce

Výrobky s tímto certifikátem je možné opakovaně mýt v automatické myčce bez jakéhokoli poškození. Samozřejmě je potřeba manipulovat se sklem tak, aby se snížilo riziko jeho poškrábání. 

Lze používat v mikrovlnné troubě

Jestliže u některého z výrobků uvidíte tento certifikát, znamená to, že v něm můžete ohřívat pokrmy a nápoje v mikrovlnné troubě bez jakéhokoli poškození. Odolnost se vždy vztahuje pouze na skleněnou část výrobku. Pokud výrobek obsahuje plastové části nebo části z jiného materiálu, vždy dbejte instrukcí na etiketě výrobku.

Lze používat v troubě

Jelikož jsou některé sklářské produkty vyrobeny z varného skla, jsou odolné vůči vysokým teplotám. A některé z nich jsou dokonce navrženy tak, aby je bylo možné používat v troubě! Odolnost se vždy vztahuje pouze na skleněnou část výrobku. Pokud výrobek obsahuje plastové části nebo části z jiného materiálu, vždy dbejte instrukcí na etiketě výrobku. 

Lze uchovávat v chladničce

Ne vždy je potřeba uchovávat potraviny v chladničce v plastovém boxu. Pokud disponuje sklářský výrobek tímto certifikátem, máte jistotu, že mu žádný chlad neuškodí.

Lze uchovávat v mrazáku

I když se to zdá jako nemožné, některé výrobky od českých sklářů je skutečně možné skladovat v mrazáku. Jedná se převážně o výrobky z varného skla, které je odolné vůči extrémních teplotám. Výjimkou je pouze uchovávání tekutin, které by kvůli své rozpínavosti mohly sklo poškodit, jinak můžete výrobek s tímto certifikátem dát klidně k ledu.

Lze používat na elektrické plotýnce

Jelikož jsou některé produkty z varného skla odolné vůči vysokým teplotám, je možné v nich ohřívat na elektrické plotně. Jedná se převážně o skleněné konvice a hrnce. 

Lze používat na plynové plotýnce

Plynové vařiče a plotny rovněž nedělají některých sklářským výrobkům problém. Pokud produkt disponuje tímto certifikátem, můžete je bez problému používat i na plynových ohřívačích.

Složení

bez obsahu kadmia

Jednou z toxických látek negativně ovlivňující lidský organismus, který se může ve skle vyskytovat, je kadmium. Pokud se jedná o sklářský výrobek určený ke konzumaci nápojů nebo jídla, vždy je lepší se přesvědčit, zda výrobce garantuje, že sklo v daném výrobku kadmium neuvolňuje.

bez obsahu olova

Olovo rovněž patří mezi toxické látky, které se mohou ve sklářských produktech vyskytovat a negativně ovlivňovat váš organismus. Tento certifikát zaručuje, že je sklo bezolovnaté. Doporučujeme se na něj zaměřit především u sklářských výrobků určených ke konzumaci nápojů a jídla.

s příměsí titanu

Prvkem, který sklářské výrobky naopak zušlechťuje, je titan. Pokud je ve sklovině výrobku titan obsažen, bude výrobek mnohem odolnější vůči poškrábání a dalšímu poškození.

Environmentální

vyrobeno z recyklovaného skla

Udržitelnost má ve sklářském průmyslu velký potenciál. A jistě bychom si všichni přáli, abychom všechny sklářské výrobky po době užívání mohli 100% zrecyklovat a vytvořit z nich nové skvělé produkty. Pojďme této myšlence naproti! Jestliže jakýkoli výrobek obsahuje tento certifikát, znamená to, že je vyroben výhradně ze skloviny, která již v minulosti sloužila k nějakému jinému účelu.

podíl recyklovaného skla

Některé výrobky jsou vyráběny z recyklovaného skla pouze částečně. I to je ovšem krok správným směrem a pokud bude jakýkoli výrobek obsahovat tento certifikát, znamená to, že je z určité části přetaven z jiného sklářského produktu.

recyklovatelná sklovina

Všechny výrobky označené tímto certifikátem jsou vyrobeny ze skloviny, kterou je možné bez dalšího odpadu přetavit a vyrobit z nich nový sklářský výrobek.